
A 2009-es 200 forintos, amely ezreket érhet és ott lapulhat bárkinek a pénztárcájában
A minap a Pénzcentrum számolt be róla egy hosszabb cikkben, hogy vannak olyan magyar fém 200 forintosok, amelyek a gyűjtőknek megérhetnek akár 7500 forintot is, pedig ezek a 200 forintosok bármelyik magyar ember pénztárcájában ott lapulhatnak. Igazából ez egy 2009-ben vert széria, amely hibás a Pénzcentrum írása szerint, és ez meglehetősen lázban tart bizonyos éremgyűjtőket Magyarországon.
Ennek a 2009-ben vert szériának neve is van, 2009-es hosszú vízvonalas 200 forintosnak hívják, a hibás nyomást pedig az érmék hátoldali képén kell keresni.
Korábban amúgy részletesebben is foglalkoztak ezzel az érmével Az Érem című folyóiratban, ebben az írás szerzője nem kevesebb, mint tizenkét különbséget említ a 2009-es széria alapján. A széria nevét is adó hosszú vízvonal pedig épp az egyik legérdekesebb, legszembetűnőbb hibára utal, ugyanis a pénzeken a Duna fodrozódásában van különbség a többi érméhez viszonyítva. Illetve a betűk talpa íves és a címer is elnagyolt rajta a többi 200 forintoshoz viszonyítva.
A Pénzcentrum névtelen szakértői szerint “ez az egész egy nagy népi hülyeség“
A Pénzcentrum portál cikkében két névtelenül nyilatkozó numizmatikus – voltaképpen furcsa mód – a hibás veret általi ritkaságot nem tartja ritkaságnak, sőt egyenesen hisztéria szóval illette az egyik megkérdezett “szakértő” ami mostanában a kétszáz forintos körül történik.
Most akkor ritka, vagy sem?
Egy igen részletes – valóban szakmai írás viszont korábban már foglalkozott a hosszúvízvonalas kétszázassal. A 2021-es írásban Szabó Gábor a webnumizmatika blogshop elemzője, egészen reprezentatív mintával dolgozva boncolgatta a 2009-es hosszú vízvonalas 200 forintos ritkaságát. A két évvel ezelőtti gyűjtői ezres nagyságrenden túl – számításai szerint akár 200-220 ezer darab is lehet ilyen ritka hosszú vízvonalas érme a forgalomban. A szakmai elemzés itt olvasható erről.

Kiemelt kép forrása: Vatera